Seminář o Etice

Etické problémy s počátkem lidského života. Řečník: doc. Jindřich Halama - vedoucí katedry teologické etiky a katedry pastorační a sociální práce ETF Univerzity Karlovy. Kazatel Ochranovského seniorátu. Všichni srdečně zváni. Přihlášky na Petr Geldner: nachod@cb.cz. Cena 100,- Kč (oběd).
Etické problémy s počátkem lidského života…
Kam až smíme zajít v umělém oplodnění a existuje vůbec právo na dítě?
Co si myslíte o omezení asistované reprodukce? Někteří jsou pro její úplný zákaz.
Díky umělému oplodnění tedy nějaký život vytváříme, ale jiný život s velkou pravděpodobností bude zlikvidován.
Problém se týká novodobé eugeniky: U vytvořených embryí si totiž mohu udělat jednoduchý genetický test a zjistit, která z nich mají dědičné dispozice nebo vady, třeba jestli jsou postižena Downovým syndromem. A co když to embryo bude mít gen, který zapříčiňuje, že pokud to bude holčička, bude mít třikrát až sedmkrát větší pravděpodobnost, že u ní vypukne rakovina prsu? Třeba Britové se rozhodli, že takové embryo budou považovat za nemocné, ale kde je další hranice té správné, zdravé normy?
V Kanadě si třeba jeden lesbický hluchoněmý pár přál, aby se jim narodilo hluchoněmé dítě. Tam totiž platí, že tyto subkultury – hluchých, hluchoněmých a dalších – o sobě tvrdí, že jejich hluchota není nemoc, ale kulturní odlišnost podobně jako jiná barva pleti. Lékaři jim vyhověli a jedna z těch žen porodila dítě, které bylo hluchoněmé.
Kam až tedy půjdeme? Vytvoříme designový katalog modrookých, světlovlasých, štíhlých dětí, jak si kdo bude přát?
Dítě 5 rodičů - Pokud jsou oba partneři/manželé vážně nemocní, může se stát, že vajíčko i spermie získají od dárců a jejich dítě donosí "náhradní matka". Takové dítě pak bude mít celkem 5 "rodičů": 2 dárce pohlavních buněk, ženu, která ho donosila, a 2 vychovatele.
Dítě homosexuálního páru - Postup je velmi podobný: dva muži uzavřou registrované partnerství (nebo v některých státech i "manželství") a požádají o asistovanou reprodukci. Jeden z mužů poskytne spermie a dárkyně dodá vajíčko. Náhradní matka pak dítě donosí. Takový postup zvolil např. i známý zpěvák Elton John. Se svým "manželem" Davidem Furnishem mají dva syny, které oba porodila jediná náhradní matka.
Je morálka univerzální nebo je tvárnou entitou, kterou lze upravovat podle potřeby?
A co klonování? Jak se s tím vypořádat? Naklonovat bude možné spermie i vajíčka. Experti pracují na tom, aby dokázali pomoci tam, kde zatím selhávají konvenční metody asistované reprodukce. Jde například o mužskou neplodnost v případech, kdy zcela chybí spermie. Vědci se snaží na principu terapeutického klonování přinutit jakoukoli tělesnou buňku, aby se stala právě spermií. Podle předního izraelského experta, doktora Neriho Laufera z jeruzalémské fakultní nemocnice, bude klonování využitelné i pro oplodňování starších žen. V budoucnu by mohlo být možné vytvořit vajíčko klonováním z jakékoli buňky. Na rozdíl od současnosti, kdy je jedinou šancí žen nad 45 let darované vajíčko, by mohly starší ženy v podstatě darovat vajíčko samy sobě …